BanyaFest 2024

29.06.2024

První evropský festival tohoto stylu se odehrál 21.-23.6.2024 v Aquapalace Praha.

Co je to vlastně BanyaFest ?

BanyaFest je, jak už název napovídá, festival založený na základech saunové banya kultury. Tedy stylu saunování při kterém zapojujeme metličkovou masáž, byliny, vykuřovadla, výluhy, čaje, klasickou masáž a spoustu dalších prvků a benefitů saunování. Je to takové přírodní léčení skrze saunu a přírodu. 

A právě proto měla akce podtitulek "vracíme přírodu do saun", jelikož to je konceptem nejen zmiňovaného Aquapalace (dále jen AQP) tak i České banya asociace (dále jen ČBA).

Pojďme se ale podívat, jak celý projekt vznikl.

Projekt byl připravován již od loňského roku, kdy Dominik Žitný - prezident ČBA spolu se svými spoluzakladateli ČBA (Janem Pokšteflem a Jaroslavem Penkem), chtěli vytvořit projekt, který by spojoval tuto saunovou kulturu, která nemá nikde jinde většího zastoupení. 

Jejich akce Banya Day se těší velkému ohlasu a návštěvností napříč saunovými centry a tak společně připravili koncept projektu BanyaFest, se kterým přišli za nejvyšším vedením AQP. Zde se projektu ujali Vladana Horáková (generální ředitelka) spolu s marketingovou šéfkou Janou Jarošovou a šéfem provozu Alešem Pikalem. Již na prvním sezení dostal projekt zelenou a od té doby začali usilovné měsíce příprav, plánování a detailního projektování.

"Chtěli jsme mít akci pro nás, pro banya mastery, kteří se většinou na festivalech ocitnou pouze jako doprovodný program, ale přitom je to saunový kult s těmi nejbohatšími benefity, který má vždy a všude z našich rukou úspěch" řekl Jaroslav Penk, spoluzakladatel ČBA.


z leva: Dominik Žitný, Veronika Křížová, Jana Jarošová, Vladana Horáková, Aleš Pikal, Jan Pokštefl, Jaroslav Penk
z leva: Dominik Žitný, Veronika Křížová, Jana Jarošová, Vladana Horáková, Aleš Pikal, Jan Pokštefl, Jaroslav Penk

"Je to projekt pro nás všechny. Od nás pro vás. Prostě něco co nám i návštěvníkům chybělo. Nás zajímá příroda, opravdové tvoření vůní, dotek přírody na každém z nás. To vše v jiných festivalech a soutěžích chybí. My chtěli udělat soutěž založenou nikoli na efektu a zručnosti, ale na opravdové technice a tradici. Stejně tak festival, kde se opravdu dotknete přírody a ona vás. Všichni, kdo zde ukazují své ceremoniály a procedury, razí stejně jako my techniku "kontaktního" ceremoniálu". Řekl Dominik Žitný, prezident a spoluzakladatel ČBA.

"Víte, je to opravdu projekt od nás pro nás a každý další kdo se zúčastní je vlastně také zakladatel. Právě nyní spolu všichni tvoříme první ročník takového festivalu a každý návštěvník je součástí. Každý to s námi tvoří. A upřímně ta energie zde je neskutečná". Dodal Žitný.

Dominik Žitný - prezident a spoluzakladatel ČBA
Dominik Žitný - prezident a spoluzakladatel ČBA

Celá akce nebyla oproti jiným pouze o soutěži. Ačkoliv se zde soutěžilo o nejlepšího Banya Mastera 2024, aneb nejlepšího metličkového sauna mistra Evropy, měl festival především účel přátelství a shromaždění. Dle slov organizátorů, šlo spíše o festival, veletrh a soutěž v jednom. Lépe řečeno, setkání přátel přírodního saunování a léčivých procedur.

Spousta lidí se stále hledá, něco jim tu chybí. Jak návštěvníkům, tak sauna mistrům. Zde šlo vidět, kolik lidí se našlo a bylo šťastných, že konečně je zde akce i pro ně. 

"Byli jsme tam všichni pospolu spokojeni.. Neznali jsme se, ale přesto jsme si rozuměli a byli rádi jeden za druhého a za ten den. Fakt jsme rádi, že jsme zašli". Prozradila nám jedna z návštěvnic, která na podobné akce dle jejich slov chodí už léta, ale nyní měla důvod si po páteční návštěvě dokoupit vstup na zbylé dny.

Dle informací z AQP měl festival návštěvnost přes 500 platících ve všech třech dnech. Někteří měli vstupenky na všechny tři dny včetně ubytování. 

Energie zde byla opravdu veliká. Nikdo nikam nespěchal, nikde na nic nečekal a všichni se snažili, aby čas plynul ještě pomaleji. Velikou výhodou bylo také množství saun a ceremoniálů. AQP poskytlo organizátorům kromě saunových zahrad také polovinu zahrad vodního světa. Díky tomu mohl být program kromě TeePee, srubové a zemní banyi také v dočasně postaveném "iglů", modulové soutěžní banya sauně, saunovém městečku od firmy Morzh.cz a netradičních saunách od firmy CedrovéSudy.czSaunaNaKolech.cz. Doplňkem byla i horká káď od zmiňované firmy Cedrové sudy.

V "iglů" probíhaly metličkové ceremoniály a peelingové procedury pod širým nebem. V TeePee meditační a muzikorelaxační terapie, včetně přednášek a workshopů ohledně vykuřování a čajů. V zemní i srubové sauně probíhaly metličkové, a bylinné ceremoniály.

Muzikorelaxace v TeePee - atmosféru zde pomáhal tvořit otevřený oheň
Muzikorelaxace v TeePee - atmosféru zde pomáhal tvořit otevřený oheň
Horká káď od firmy Cedrové sudy
Horká káď od firmy Cedrové sudy

Naprostým unikátem mezi saunami bylo nejen zmiňované iglů, ale i samotná soutěžní banya. Oboje bylo postaveno výhradně pro tuto akci. Čekali byste, že tyto sauny stavěla profesionální společnost či technické zázemí ? Opak je pravdou. Sauny si sami vyrobili a postavili kluci z ČBA za pomocí sauna mistrů AQP. Dokonalým souzněním přátelství a harmonie společnosti byla pomoc ze strany Jury (porota pro soutěž) a doprovodného programu. "Prostě jsme se ve čtvrtek sešli, že si uděláme meeting ohledně soutěže a festivalu a když jsme se pak oddělili a šli stavět sauny, jeden po druhém se postupně přidávali, že to chtějí s námi tvořit. Prostě sami chtějí být v dění a nabídnou své ruce a srdce do budování" Dodal jeden ze zakladatelů. A Tak například zmiňované iglů stavěl i host Rioshuke Morohoshi z Japonska, Boleslaw Drapella z Polska či Anton Bolilyy z Německa.

Iglů pro metličkové ceremoniály a peelingové procedury - teplota 60-90°C
Iglů pro metličkové ceremoniály a peelingové procedury - teplota 60-90°C

Odbornou porotu pro první evropský ročník soutěže BanyaMaster, sestavili organizátoři z profesionálních zástupců z různých částí evropy. 

Boleslaw Drapella (Polsko) - majitel přírodního saunového areálu v Polském pobaltí.

Patryk Jurowicz (Polsko/Norsko) - majitel vlastní "bančírny" v norsku.

Jaroslav Penk (Česká Republika) - jeden ze spolu-zakladatelů ČBA a celkově banya a metličkové kultury v ČR.

Jan Pokštefl (Česká Republika) - jeden ze spolu-zakladatelů ČBA a celkově banya a metličkové kultury v ČR. Majitel firmy I Love Sauna.

Rioshuke Morohoshi (Japonsko) - zakladatel a budovatel banya kultury v Japonsku.

Tina Röder - Wisgickl (Německo) - wellness manager v resortu Badegärden Eibenstock, který má jednu z priorit banya saunování.

z leva: Boleslaw Drapella, Tina Röder - Wisgickl, Patryk Jurowicz, Vojtěch Drdla (člen štábu)
z leva: Boleslaw Drapella, Tina Röder - Wisgickl, Patryk Jurowicz, Vojtěch Drdla (člen štábu)
Z leva: Dominik Žitný, Jan Pokštefl, Jaroslav Penk, Rioshuke Morohoshi
Z leva: Dominik Žitný, Jan Pokštefl, Jaroslav Penk, Rioshuke Morohoshi

Samotná soutěž nebyla vůbec jednoduchá a lehká. Jak pro soutěžící tak ani pro porotu. Budovat první ročník festivalu, stejně jako soutěže, v něčem tolik profesionálním a charakteristickým, vyžaduje nejen přísná pravidla, ale také dodržení tradic, bezpečnosti a kvality. Proto se při soutěži hodnotilo více dbání tradiční banya metličkové masáže než efekt procedury. 

Bylo nesmírně důležité aby každý soutěžící pochopil, že se zde nejedná o wow efekt, show s metličkami či saunové divadlo. Proto nejvíce bodů bylo možné získat za opravdu kvalitní metličkovou masáž s co nejméně trestními body. Všechno ostatní navíc, jako byl peeling, hammam, klasická masáž, post-péče o klienta atd, byly pouze drobné bonusové body. Ovšem vítězem mohl být jen ten, kdo odvedl opravdu kvalitní a plnohodnotnou metličkovou masáž a to v čase a bez chyb. 


Finálním vítězem se stal Sergey Medvedev z Maďarského banya centra Spartisan v Budapešti. Ten předvedl opravdu tradiční a plnohodnotnou banya proceduru, na které by si snad každý návštěvník přál dělat figuranta. "Zde šlo vidět tu klasickou, trošku tvrdší, ale kvalitní banyu. Žádná show, ale prostě kvalitní stará banya. A především dokonale připravené metle, které už toho všeho byly třešinkou na celé proceduře" Dodal Jaroslav Penk, který byl jedním z porotců při vítězově proceduře. Sergey si kromě titulu, poháru a uznání, odvezl i hlavní cenu, kterou byla kompletní mobilní sauna od firmy Morzh.cz, která byla hlavním sponzorem soutěže.

Na druhém místě byl domácí sauna mistr Vladimír Stehlík, který si připravil kromě kvalitní metličkové masáže i speciální peeling medovými plástvemi a vzpomínku na dědečka včelaře. Třetí místo patří opět českému banya mistrovi a to Lukášovi Satinskému, který s sebou přivezl i nádech Beskyd, odkud k nám přijel. Jeho procedura byla opět důkazem kvality, tradice a přírodního propojení.

Vladimír Stehlík během soutěžní procedury
Vladimír Stehlík během soutěžní procedury
Lukáš Satinský během soutěžní procedury
Lukáš Satinský během soutěžní procedury
Sergey Medvedev během soutěžní procedury
Sergey Medvedev během soutěžní procedury
(s diplomem) z leva: Vladimír Stehlík, Sergey Medvedev, Lukáš Satinský
(s diplomem) z leva: Vladimír Stehlík, Sergey Medvedev, Lukáš Satinský

Co bylo ale nezapomenutelnou součástí festivalu, byl jeho doprovodný program! Jak jsme zmiňovali, festival nebyl oproti jiným festivalům o soutěži, ale skutečně o festivalovém zážitku a jeho bohatosti skrze program. Ten probíhal ve výše uvedených saunách a postarali se o něj jedni z nejlepších ve světové banya i přírodní kultuře. 

Asi největší ohlas sklidily "Lotyšské čarodějky" vystupující pod názvem Latvian Pirts. Ty měly každý den 2-3 ceremoniály v zemní banyi, kde za doprovodu všech čtyř přírodních elementů probudily v každém návštěvníkovi naprosté propojení s druhými a napojení na přírodu. Přivezly si s sebou mnoho plodin sbíraných před odletem v Lotyšsku, ale také po přistání v Česku. Každý, kdo je navštívil, byl poté šerpován drobným přívěskem na krk v lotyšských barvách s ozdobou z kořenu puškvorce.

Latvian Pirts
Latvian Pirts
Křtění návštěvníků při vstupu na ceremoniál z rukou Latvian Pirts
Křtění návštěvníků při vstupu na ceremoniál z rukou Latvian Pirts

Dalšími úžasnými hosty byl například Luboš a Maria Veselý ze Slovenska, kteří se postarali každý den o 3-5 peelingových procedur jak v iglů, tak v parní komoře. Ve srubové banyi bylo možné dvakrát denně zažít herbal ceremoniál z rukou dvojnásobného mistra světa Róberta Židka. Antonio Legua a Marcelo Antunes si z Portugalska přivezli bylinné až šamanské ceremoniály a vždy dokázali naplnit celou saunu, která napětím a zážitkem skoro ani nedýchala. V neposlední řadě byly ceremoniály z rukou samotných porotců, aby veřejnost věděla, proč zrovna oni jsou našimi kapacitami pro tuto soutěž. O nevšední a závěrečné ceremoniály se postarali také zakladatelé ČBA. Skvělým doplňkem byly přednášky, workshopy, meditace, luční masáže či reflexní terapie nohou. Zde působili Druid Jan Jurka, Linda "Rhoda" Prchalová, Gabriela "Divoženka" Šmídová, Edit Kičková, Ivet Mulačová, Soňa Weigand, Anet Adamová, Alex de Soussa a spousta dalších dobrovolníků, co viděli volný prostor a spontánně se nabídli k přednášce či masáži zdarma.

Luboš Veselý (Slovensko) při své peelingové proceduře v iglů
Luboš Veselý (Slovensko) při své peelingové proceduře v iglů
zakladatelé ČBA, ze leva: Jan Pokštefl, Dominik Žitný, Jaroslav Penk po svém ceremoniálu
zakladatelé ČBA, ze leva: Jan Pokštefl, Dominik Žitný, Jaroslav Penk po svém ceremoniálu

Druid Jan Jurka s Lindou "Rhodou" Prchalovou z Feme Oculte
Druid Jan Jurka s Lindou "Rhodou" Prchalovou z Feme Oculte
Marcelo Antunes (Portugalsko)
Marcelo Antunes (Portugalsko)

Dokonalým završením festivalu bylo nedělní přátelské opečovávání. Jeden druhému poskytl možnost metličkové masáže, klasické masáže či ukázky metličkového stylu. Skoro všichni banya mistři si tak navzájem předávali zkušenosti. Jeden druhého učili nebo si navzájem dopřávali přátelskou proceduru. To bylo asi dokonalým vystižením, jak silné zde bylo přátelství, propojení a láska k banyi.

Santa z Lotyšských čarodějek dopřává klasickou masáž další účastnici festivalu
Santa z Lotyšských čarodějek dopřává klasickou masáž další účastnici festivalu
Lienite z Latvian Pirts děkuje klukům z ČBA za spirituální zážitek v jejich ceremoniálu
Lienite z Latvian Pirts děkuje klukům z ČBA za spirituální zážitek v jejich ceremoniálu
Antonio Legua děkuje Martinovi Chvostovi za metličkovou masáž
Antonio Legua děkuje Martinovi Chvostovi za metličkovou masáž
Přátelství na tomto festivalu neznalo hranic ani jazykových bariér
Přátelství na tomto festivalu neznalo hranic ani jazykových bariér

Díky příjemně nízkým teplotám byl festival vhodný jak pro starší návštěvníky tak pro ty nejmladší.